Zanášanie novej šatky na nosenie detí

 

Po kúpe novej šatky sa často stáva, že mamičky pri prvom dotyku látky nepríjemne zaskočí jej tvrdosť. S týmto sa možno stretnúť predovšetkým pri pevných šatkách, ktorých tvrdosť je podmienená použitým materiálom, spôsobom tkania, väzbou či gramážou. Neplatí to pre všetky šatky, ale niektoré na pohmat môžu naozaj pôsobiť až nepríjemne. Obavy však v tomto prípade nie sú vôbec namieste. Ide o bežný jav, ktorý vyrieši zanosenie šatky. Čo to znamená?

 

Z tvrdého mäkké
Zjednodušene povedané, pevná šatka sa zanáša, aby zmäkla. Zanosenie v praxi znamená, že na šatku pravidelne vyvíjame určitý tlak. Práve vďaka tomu sa nite poddávajú, ohýbajú a šatka sa tak zjemňuje. Niekedy je nutné šatku zanášať aj pol roka. Častým používaním šatky docielime presne takú jemnosť, akú by sme chceli. Je však veľmi dôležité premyslieť si postup ešte pred začiatkom zanášania, pretože nie všetky šatky si vyžadujú rovnakú starostlivosť. Iným spôsobom treba prať, žehliť a sušiť čisto bavlnené šatky, ako napríklad šatku s prímesou ľanu alebo vlny. Výrobcovia zvyknú spolu so šatkou dodávať aj popis, ako sa o ňu správne starať v závislosti od použitého materiálu, nie vždy je to však pravidlom. Ak vaša šatka tento návod neobsahuje, o správnej starostlivosti sa dočítate tu.


Nielen nosenie

Základom úspešného zanášania šatky je v prvom rade nosenie. Noste svoje dieťatko tak často, ako je to len možné. Zjemniť babyšatku však môžete aj iným spôsobom, pretože možností, ako na nite tlačiť, je mnoho. Položte šatku na stoličku alebo do kresla a sadnite si na ňu. Rozprestrite ju na gauč, alebo na posteľ a ľahnite si. Nemusíte sa obávať ani spania na šatke počas noci, práve naopak. Stačí ju len rozložiť na posteľ, prikryť plachtou a spávať na nej aspoň dva týždne. Skúšajte si rozličné úväzy, počas viazania totiž na šatku taktiež vyvíjate tlak. Čím častejšie budete šatku používať, tým skôr sa budete tešiť z jej jemnosti.

 

Vianočka
Nielen na Vianoce sa hovorí o vianočke, ale aj v súvislosti so šatkami. Takzvané vianočkovanie je spôsob zaviazania šatky, vďaka ktorému tvrdá šatka mäkne. Ak práve nenosíte, zapleťte šatku do tvaru vianočky. Platí to najmä v prípade mamičiek, ktoré práve donosili dieťatko. Šatku stačí „zavianočkovať“ a potom opäť rozpliesť, keď sa budete chystať nosiť ďalšie bábätko.

Postup:

Šatku si chyťte asi 10 cm od konca a urobte slučku (uzol). Cez slučku prevlečte ruku, chyťte najbližší kus šatky a prevlečte cez slučku. Vznikne vám ďalšia slučka. Vložte do nej opäť ruku, chyťte šatku, prevlečte cez slučku a vytvoríte ďalšiu slučku. Takto postupujte až po koniec šatky. Vznikne vám tvar vianočky, vďaka ktorému šatku zanosíte.

 

 

 

 

 

 


Podobné články


Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

Ísť na svadbu kamarátke, alebo radšej zostať doma s malým? Riešiť túto dilemu sa už nenosí. Presvedčte sa, že šatky sú zároveň skvelými svadobnými doplnkami, a to aj v prípade, že ide o vašu vlastnú svadbu.

Viazanie šatky

Viazanie šatky

Kríž s kapsou a Kríž na boku. S týmto návodom na viazanie dvoch základných úväzov zvládne uviazať šatku na nosenie detí každý.

Šatkový nosič

Šatkový nosič

Uvažujete nad kúpou pomôcky na nosenie svojho dieťatka, ale neviete, či je lepšia šatka alebo nosič? A čo tak skĺbiť ich do jedného celku? Zoznámte sa so šatkovými nosičmi.

Šatky Yaro

Šatky Yaro

Nádherné vzory, motívy, pestré farby a prijateľné ceny. Reč je o šatkách holandského výrobcu Yaro.

Šatky Little Frog

Šatky Little Frog

Sú krásne, majú veselé motívy, hravé farby a skvelé ceny. Spoznajte bližšie šatky Little Frog.

LennyLamb šatky a ergonomické nosiče

LennyLamb šatky a ergonomické nosiče

Obľúbený výrobca šatiek na nosenie detí, šatkových nosičov, doplnkov a štýlového oblečenia pre nosiacich rodičov či tehotné ženy. Zistite viac o značke LennyLamb.