Akú autosedačku vybrať?

 

Bez auta sme dnes ako bez ruky. Ako správne a bezpečne prevážať v motorovom vozidle dieťa? Jednoznačne v autosedačke. Tá je nielen povinnou výbavou každého motorového vozidla, v ktorom sa vozí dieťa, ale aj najlepším spôsobom, ako ho ochrániť pri možnej kolízii.

Nie je však autosedačka ako autosedačka. Ak zvažujete kúpu autosedačky, riaďte sa najmä hmotnosťou a výškou vášho dieťatka. Kým vaše dieťa z autosedačky vyrastie, pripravte sa na to, že vystriedate minimálne tri druhy autosedačiek. Vajíčko pre novorodenca (skupina 0+), autosedačku pre predškoláka (skupina I) a autosedačku pre školáka (skupina II,III). 

Dajú sa kúpiť aj tzv. univerzálne autosedačky, v ktorých môžete dieťa prevážať od jedného až do dvanásteho roku života. Ako však preukázali testy, nie sú dostatočne bezpečné, najmä pre staršie deti. Preto odborníci odporúčajú autosedačky postupne obmieňať.

Vajíčko pre najmenších, autosedačky pre väčšie deti

Poďme si ich jednotlivo zadefinovať.
Vajíčko je určené pre novorodenca a dieťa s hmotnosťou do 13 kg (cca do jedného roku). Na rozdiel od ostatných typov autosedačiek je do auta umiestňované v protismere jazdy. Je to z toho dôvodu, že ak by došlo k zrážke, na dieťa je vyvíjaný oveľa menší tlak, ako keby sedelo v smere jazdy. Telíčko novorodenca je totiž veľmi krehké a aj malá nehoda mu môže vážne ublížiť. Vajíčko vždy umiestňujte na zadné sedadlá. Ak máte lepší pocit, keď je dieťaťko blízko vás – ako vodiča, deaktivujte na prednom sedadle spolujazdca airbag. Ak to nejde, radšej si dieťaťko uložte do bezpečnejšej zóny, teda dozadu. 

Ak už vášmu drobcovi prečnieva z vajíčka hlavička, je čas zadovážiť mu novú autosedačku. Pre deti od 9 do 18 kg je určená autosedačka skupiny I. V tomto type prevážame deti od cca jedného roku do štyroch/ piatich rokov života. Sedačky umiestňujeme na zadné sedadlá, najlepšie za sedadlo spolujazdca (podľa odborníkov je to najbezpečnejšie miesto v aute a aj vy máte cez spätné zrkadielko lepší výhľad na dieťaťko).

Posledným typom autosedačiek sú autosedačky skupiny II a III, ktoré sú určené pre deti s váhou od 15 do 36 kg, čiže vo veku od 5 do 12 rokov. Autosedačky skupiny II sú určené pre menšie deti, do 7 rokov, pre tie staršie sú vhodné autosedačky skupiny III. Aj v tomto prípade sa sedačky upevňujú na zadné sedadlá, s ideálnym umiestnením za spolujazdcom. 

  

Podsedáky vs. autosedačky

Do tejto kategórie sa radia aj podsedáky, ktoré síce zaberú menej miesta, ale pri bočnom náraze neochránia vaše dieťa tak, ako klasické autosedačky. Podsedáky sú najvhodnejšie pre deti, ktoré ešte nedosiahli 12 rokov a vážia viac ako 36 kg. A kedy vaše dieťa už z autosedačky vyrástlo? Za rozhodujúci aspket sa považuje okamih, keď sa dotiahne na výšku 150 centimetrov.

 

Rozdelenie autosedačiek podľa normy ECE (Európskej hospodárskej komisie)

Skupina:             Hmotnosť dieťaťa              Vek dieťaťa
0+                        0 – 13 kg                           od narodenia do 15. mesiaca
I                           9 - 18 kg                           od 9. mesiaca do 4 roka
II                          15 – 25 kg                         od 4. roka do 7. roka
III                         22 – 36 kg                         od 6. roka do 12.-14. roka  


 

Ako správne zapásať dieťa?

Umenie je nielen autosedačku dobre vybrať, ale ju aj správne do auta umiestniť. Ako už viete, autosedačky patria na zadné sedadlá, najlepšie na miesto za spolujazdcom. Autosedačky upevňujeme v aute pomocou trojbodového bezpečnostného pásu, ktorým je vybavené každé sedadlo vo vozidle. Autosedačka je správne uchytená vtedy, keď je pás dostatočne zatiahnutý a autosedačka je ukotvená tak, že sa takmer nehýbe.

Kým vo vajíčkách a autosedačkách upevňujeme drobca pomocou vnútornych trakových pásov, pri autosedačkách skupiny II a III slúžia na jeho pripútanie trojbodové bezpečnostné pásy automobilu. Tu je dôležitý spôsob, akým dieťa „zapášeme“. Pás natiahneme tak, aby jeho spodná časť prechádzala cez bedrové partie dieťaťa a vrchná stredom ramena. Následne pás dobre zatiahneme, aby sa dieťa z neho nevyvlieklo.  

 

Ktoré autosedačky sú najbezpečnejšie?

Dieťa je to najcennejšie, čo si v aute vozíme. Preto by ste výber autosedačky nemali odbaviť príliš rýchlo. Podstatným kritériom pri kúpe je, aby výrobok podliehal norme ECE R44/04, čo znamená, že autosedačka vyhovela bezpečnostnému testovaniu autosedačiek, ktoré je jednotné pre celú Európu. Ak ste ten typ, ktorý rád dá na rady druhých, na internete nájdete množstvo testov či recenzií na najlepšie a najbezpečnejšie autosedačky na trhu. My vyberáme tieto:

 

Skupina 0+: Cybex ATON 5 2018, Cybex ATON M i- SIZE 2018, Recaro Privia EVO 2017
Skupina I: Kiddy Phoenixfix 3 2017, Recaro Optiafix 2017, BeSafe iZi Kid X2 2017
Skupina II/III: Maxi – Cosi Rodi XP 2018, Cybex Solution M-fix SL 2018, Kiddy Cruiserfix 3 2017 

 

Viete, čo je ISOfix?

Ak plánujete kúpu autosedačky, s týmto pojmom sa určite nejedenkrát stretnete. ISOfix sa momentálne považuje za najdokonalejší spôsob ukotvenia autosedačky vo vozidle. Autosedačka je k autu prichytená „napevno“, a to pomocou dvoch úchytiek pripevnených ku karosérii vozidla. Práve tento spôsob prichytenia eliminuje zranenia detí p očas dopravných nehôd, ku ktorým dochádza najmä pre zle zapásanie bezpečnostnýmim pásmi.

 

Pár užitočných rád na záver:

Pri výbere autosedačky dbajte aj na to, či je vhodná do vášho typu vozidla. Najmä ak máte malé auto.
Nekupujte sedačku z druhej ruky. Ak to inak nejde, poriadne skontrolujte, či má všetko vybavenie a skúste od majiteľa prezistiť, či so sedačkou nemal autonehodu. Ak áno, odporúčame kúpiť novú.
Pri autosedačkách pre menšie deti, poriadne skontrolujte, či ste ho dobre zapásali vnútornými päťbodovými popruhmi. Majte na pamäti, že ako dieťa rastie, popruhy treba postupne uvoľňovať a prispôsobovať veľkosti dieťaťa.
Ak v aute prevážate tri deti, a neviete na zadné sedadlá zmestiť všetky autosedačky, dieťa, ktoré má viac ako tri roky, môžete posadiť do stredu na sedadlo a utiahnuť ho bezpečnostným pásom.
Dieťa neukladajte do autosedačky príliš naobliekané. Znižujete tým účinnosť pásov pri prípadnej kolízii. 
Malé deti neprevážajte na kolenách druhej osoby. Pri dopravnej nehode alebo pri prudkom zabrdzení môže táto osoba svojou hmostnosťou dieťaťu vážne ublížiť. Navyše ak nie je dieťa zapásené, môže takto oveľa ľahšie preletieť do prednej časti vozidla a vážne až fatálne sa zraniť.


Podobné články