Šatkový nosič

 

Rozhodujúcu úlohu pri výbere šatky na nosenie detí alebo detského nosiča zohráva použitý materiál. Od neho sa odvíja nosnosť, funkčnosť a celková kvalita nosenia tak pre rodiča, ako aj pre nosené dieťatko. Jedna skupina rodičov preferuje šatky, čisto bavlnené alebo funkčné prímesové, druhá skupina siahne radšej po látkovom nosiči. Existuje však aj nosič, ktorý stiera hranicu medzi šatkou a nosičom, a to práve tým, že nie je vyrobený z látky, ale zo šatky.

 

Vlastnosti šatky, praktickosť nosiča

Šatkový nosič je akousi kombináciou, ktorá v sebe spája prvky šatky i nosiča. Podobne, ako v prípade nosičov všeobecne, aj šatkový nosič má viaceré varianty prevedenia – dostupný je prackový i mei tai, dokonca aj kombinovaný. V prípade prackových nosičov rodičom odpadá „starosť“ s viazaním, a predsa si užívajú pohodlnosť šatky. Nosiče mei tai sú tvorené chrbtovou opierkou a popruhmi na viazanie. Kombinovaný nosič sa v bedrovej oblasti zapína na pracku, pričom ramenné popruhy sa viažu. Šatkovina je v porovnaní s látkou príjemnejšia, predovšetkým vtedy, ak hovoríme o 100% bavlne. Práve preto je šatkový nosič vhodný aj pre maličké, dvoj-trojmesačné bábätko. Rodičia dnes majú k dispozícii rastúce nosiče s nastavovateľnou veľkosťou chrbtovej opierky, a tak v nosiči odnesú čerstvého novorodenca, i malého chodca. Pozrime sa na jednotlivých výrobcov detailnejšie.

 

Šatkový nosič Fidella Fusion


Fidella Fusion je nastaviteľný prackový nosič ušitý zo šatkoviny. Jeho najväčším plus je spôsob nastavovania šírky a výšky chrbtovej opierky, ktorú viete prispôsobiť presne na mieru, takže obopne celé telíčko dieťatka, čím ho udrží v správnej ergonomickej polohe. Na nastavovanie veľkosti slúžia integrované šnúrky, ktoré jednoduchým ťahaním/povoľovaním prispôsobíte, ako potrebujete. Potom ich len zaviažete na uzol, aby držali a veľkosť opierky je nastavená. Vďaka tomu sa nosič považuje za rastúci, pretože doslova rastie s vašim bábätkom.

Šatkový nosič Fidella Fusion má mäkké polstrovanie bedrového pása aj ramenných popruhov, ktoré je možné zapnúť dvoma spôsobmi – klasicky (ako ruksak), alebo prekrížením na chrbte (je treba podotknúť, že vyhotovenie popruhov to síce umožňuje, avšak nosič nie je primárne určený na nosenie s prekríženými popruhmi). Zároveň môžete ramenné popruhy nastavovať na mieru aj veľkosti dieťaťa, pretože je možné zapnúť ich bližšie k bedrovému pásu (vhodné pre najmenšie deti), alebo ďalej (vhodné pre väčšie deti).

 

Nosič je vybavený kapucňou, ktorá dieťa ochráni pred vetrom, slnkom alebo dažďom, ale zároveň poslúži aj ako opierka hlavičky, keď dieťatko v nosiči zaspí. Stačí ju zrolovať a šnúrkami zaviazať k nosiču. Pre ešte lepšiu fixáciu hlavičky môžete do kapucne zrolovať aj látkovú plienočku, prípadne malý uteráčik. Nosič sa vyrába vo veľkosti Baby size (3,5kg – 15 kg) a Toddler size (3 mesiace – 15 kg).

 


Šatkový nosič Fidella Fly Tai

Fidella Fly tai je nastaviteľný nosič typu mei tai, čo znamená, že jeho popruhy a bedrový pás sa viažu. Ide o veľmi obľúbený typ nosiča, pretože má viac vlastností šatky než kombinovaný nosič. Keďže sa zaisťuje viazaním v ramennej i bedrovej oblasti, je úplne univerzálny pre všetky typy postavy. Oceňujú to predovšetkým páry, ak nosia obaja, otec aj mama, pretože nemusia neustále nastavovať pracky na svoju veľkosť.

Šatkový nosič Fly Tai má mäkko polstrované ramenné popruhy a bedrový pás. Ramenné popruhy sa rozširujú, čo umožňuje veľmi pohodlné viazanie podobné šatkovým úväzom s roztiahnutými popruhmi. Váha dieťatka je tak oveľa lepšie rozložená. Kapucňa vám poslúži ako opierka hlavy, ak dieťatko v nosiči zaspí. Nosič Fly tai je vďaka sťahovacím šnúrkam nastaviteľný vo výške chrbtovej opierky, ako aj šírke medzi nožičkami, je preto vhodný už od narodenia a porastie spolu s dieťatkom. Vyrába sa vo veľkosti Baby size (56cm – 15kg), New size (3 mesiace - 15kg) a Toddler size (5 mesiacov – 30 kg).

 


Šatkový nosič Storchenwiege


Nosič Storchenwiege je vyrobený zo šatiek Storchenwiege z čistej bavlny s diagonálnym pružením. Telo nosiča je jemné, mäkké a veľmi príjemné. Podobne ako v prípade nosiča Fidella Fusion, aj nosič Storchenwiege je vybavený sťahovacími šnúrkami, vďaka ktorým je možné veľmi jednoducho a rýchlo nastavovať optimálnu šírku medzi nožičkami dieťatka a výšku chrbtovej opierky. Pri inom modeli tohto nosiča sa šírka nastavuje pomocou sťahovacieho popruhu s prackou (viď obrázok). Je teda rastúci a vhodný už od narodenia, odnesie pritom až 15

 kg. Ide o kombinovaný nosič, to znamená, že v páse sa zapína na pracku a ramenné popruhy sa viažu na chrbte do kríža, podobne ako šatka, čím sa vá

ha dieťatka optimálne rozloží. Odpadá tým starosť s nastavovaním praciek. Bedrový pás aj ramenné popruhy majú mäkké polstrovanie. Súčasťou šatkového nosiča Storchenwiege je tiež kapucňa ktorú je možné zrolovať a zapnúť zipsom, aby neprekážala. Tým získame dobrú oporu hlavičky aj pre to najmenšie bábätko.

 

Šatkový nosič DidyTai

 

Tento nosič je vyrobený z babyšatky Didymos, u prevažnej časti modelov je použitá 100% biobavlna, ale dostupné sú aj prímesy ľan, konope či hodváb. Ušitý je zo štvorcového kusu šatky a v rohoch vybavený štyrmi popruhmi. Nemá žiadne gombíky, pracky ani suchý zips. Je to bezsponový nosič, takže jeho ramenné popruhy a bedrový pás sa viažu, podobne, ako v prípade šatiek. Je vhodný na celé nosiace obdobie, pričom je úplne bezpečný a vhodný aj na nosenie novorodenca. Šírka medzi nožičkami sa nastavuje sťahovacou šnúrkou, vďaka čomu je možné nosič presne prispôsobiť veku a vývoju bábätka. Veľkou výhodou tohto nosiča je, že umožňuje nosenie na bruchu aj na chrbte.

 

 

Šatkový nosič Diva Mei Tai


Nosič Diva sa vyrába zo šatiek Diva Milano s obsahom 100% bavlny. Je vhodný na nosenie dieťatka už od jeho narodenia, optimálne do veku 18 mesiacov. Nosič môžete používať vpredu, ale aj vzadu na chrbte.

Diva Mei Tai je bezsponový nosič, jeho popruhy sa viažu. Je preto univerzálny a prispôsobí sa každej postave. Nosič je spravidla vybavený kapucňou (niektoré modely sú bez nej), ktorú je, rovnako ako pri ostatných nosičoch, možné zrolovať a vytvoriť tak efektívnu opierku hlavičky dieťatka. Ramenné popruhy sú pomerne široké, aby zaisťovali komfort pri nosení.

Tento nosič sa vyrába v jednej veľkosti, ktorá je univerzálna pre všetky detičky. Zaručuje možnosť nosenia počas celého nosiaceho obdobia.


Šatkový nosič Lenka

Detské ergonomické nosiče Lenka sú zhotovené zo šatiek na nosenie detí. Výnimočnosťou tohto nosiča je fakt, že pritom nemusí ísť iba o šatky značky Lenka. Tento nosič si totiž môžete nechať ušiť z hocijakej vhodnej šatky na nosenie detí - aj z tej, ktorú máte doma. Nosiče Lenka sú rozdelené do dvoch základných kategórií: rastúce nosieč a nerastúce nosiče. Podľa veľkosti rozlišujeme štandard (3 - 14 mesiacov), medziverziu (12 mesiacov - 2,5 roka), toddler (18 mesiacov - 3,5 roka), rastúcu1 (3 mesiace -18 mesiacov), rastúcu 2 (18 mesiacov - 3,5 roka) a najnovší typ rastúceho nosiča Lenka 4ever (3 mesiace - cca 3 roky).

Rastúca Lenka je dlhodobým kamarátom dieťatka, pretože rastie spolu s ním. Šírka chrbtovej opierky aj výška je nastaviteľná, nosič sa tak ideálne prispôsobuje telu dieťatka. Šírka medzi nožičkami sa nastavuje v hornej časti bedrového pásu pomocou sťahovacieho mechanizmu na suchý zips. Nosič Lenka 4ever sa nastavuje pomocou sťahovacích šnúrok z prednej strany nad bedrovým pásom. Nosič Lenka je možné nastaviť presne na mieru 3-mesačného, ako aj väčšieho dieťaťa.

 

 

Ramenné popruhy sa vyrábajú klasické alebo široké pre ešte efektívnejšie rozloženie váhy. Na chrbte ich môžete prekrížiť. Rame.nné popruhy sú polstrované, je možné ich na chrbte prekrížiť, ale aj nosiť zapnuté klasicky. Pri klasickom zapínaní na ramenné popruhy natiahnete pracku, ktorú si zapnete na chrbte medzi lopatkami, čím zaistíte popruhy proti padaniu. Pracka je súčasťou nosiča. Ramenné popruhy aj bedrový pás sa zapínajú na pracky. Samozrejmosťou sú poistky, ktoré bránia náhodnému rozopnutiu. Súčasťou nosiča je kapucňa pre dieťatko, ktorá poslúži proti vetru i slnku, alebo zrolovaná ako opierka hlavičky. Fixácia hlavičky je však na nosiči Lenka vyriešená vyvýšenou chrbtovou opierkou. Kapucňa je vybavená šnúrkami pre bezproblémovú manipuláciu aj v prípade nosenia na chrbte

Obrovskou výhodou každého nosiča Lenka je, že si ho môžete sami vyskladať presne podľa svojich predstáv. Sami uvediete, aké doplnky a iné komponenty či špecifikácie si na nosiči prajete mať. Nosič Lenka sa tak stáva nosičom úplne pre všetkých! Odpovede na akékoľvek otázky ohľadom nosičov a objednávok dostanete na stránke Be Lenka.sk a aj na facebooku.

 

 

 

 

 

 

 

 


Podobné články


Kojenie v šatke alebo v nosiči

Kojenie v šatke alebo v nosiči

Mať voľné ruky, venovať sa rozličným činnostiam a popritom kojiť dieťatko? Áno! So šatkou a nosičom je život jednoduchší aj v prípade dojčenia. Presvedčte sa sami.

Šatka verzus nosič

Šatka verzus nosič

Máte aj vy problém rozhodnúť sa medzi šatkou a nosičom? Váhate čo je lepšie? Potom si určite prečítajte náš článok.

Najstaršia šatka na nosenie detí?

Najstaršia šatka na nosenie detí?

V roku 2014 objavili archeológovia v tureckom meste Çatalhöyük konopnú tkaninu starú viac ako 9000 rokov. Mohlo sa jednať o najstaršiu šatku na nosenie detí?

Šatky Fidella

Šatky Fidella

Jemnučká na dotyk, vhodná od narodenia, bez zanášania a s nádherným dizajnom. Šatka od Fidelly ponúka ešte viac.

Nová alebo zanosená šatka?

Nová alebo zanosená šatka?

Mnoho mamičiek, ktoré len začínajú s nosením v šatke, sa najviac zaoberajú práve touto otázkou. Akú šatku je najlepšie si zaobstarať hneď na začiatok? Kúpiť pre novorodenca novučičkú, nezanosenú šatku alebo siahnuť radšej po bazárovej, ekonomickejšej vari

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Ako správne obliekať seba a dieťatko

Počasie sa veľmi rýchlo mení. V našom článku sa vám pokúsime priblížiť, ako sa správne obliekať pri nosení dieťatka počas celého roka.

Ergonomické nosiče

Ergonomické nosiče

Aký nosič považujeme za ergonomický a aký nie? Pozrite si prehľad a typy nosičov, ktoré zaručujú zdravotne nezávadné nosenie pre nosenca i nosiaceho.

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

So šatkou na svadbe aj ako nevesta

Ísť na svadbu kamarátke, alebo radšej zostať doma s malým? Riešiť túto dilemu sa už nenosí. Presvedčte sa, že šatky sú zároveň skvelými svadobnými doplnkami, a to aj v prípade, že ide o vašu vlastnú svadbu.

Nosiče pre deti

Nosiče pre deti

Pýtate sa, aký nosič je pre vaše bábätko najvhodnejší? Prečítajte si o jednotlivých typoch a zistite, aké majú vlastnosti. Pomôžeme vám správne sa rozhodnúť.

Viazanie šatky

Viazanie šatky

Kríž s kapsou a Kríž na boku. S týmto návodom na viazanie dvoch základných úväzov zvládne uviazať šatku na nosenie detí každý.

Zanášanie novej šatky na nosenie detí

Zanášanie novej šatky na nosenie detí

Prekvapila vás po kúpe šatky jej tvrdosť? Neľakajte sa. Mnoho šatiek na nosenie je potrebné istý čas zanášať, kým sa poddajú. Prezradíme vám, ako na to.

Šatky Yaro

Šatky Yaro

Nádherné vzory, motívy, pestré farby a prijateľné ceny. Reč je o šatkách holandského výrobcu Yaro.